Оценяването на компетентността на одиторите се извършва планирано и включва четири основни етапа:
-
определяне на необходимата компетентност;
-
определяне на критерии за оценяване;
-
избор на подходящ метод за оценяване;
-
извършване на оценяването.
Критериите за оценяване могат да бъдат качествени/доказани лични качества, знания и умения по време на изпълнение на поставени задачи или по време на обучение/ и количествени/години професионален опит, брой извършени одити, часове на обучение при извършване на одит/.
Видове методи за оценяване:
-
преглед на записи – анализ на информация за преминати обучения, образование, професионални препоръки, опит от одити;
-
обратна информация относно работата на одитора – анализ на информацията от анкети, въпросници, оплаквания;
-
разговор с одитора, за да се оценят лични качества и знания;
-
наблюдение на работата на одитора и способността му за прилагане на знания и умения – провеждане на ситуационни игри, наблюдение по време на одит от наблюдател;
-
изпит за оценяване знания и умения – устни и писмени изпити, тестове;
-
преглед след одит за получаване на информация за изпълнението на одитора по време на извършване на одит – преглед на доклад от одит, разговор с ръководителя на екипа за одит, с членовете на екипа, обратна информация от одитирани лица/организация.
При избор на метод за оценяване е необходимо да се обърне внимание, че отделните методи не са приложими за всеки вид ситуация и съчетаването на различни методи би осигурило по надежден резултат.
Одиторите трябва да поддържат и подобряват своята компетентност чрез редовни участия в одити и професионално развитие чрез допълнителни обучения, опит, работа с наставник, участия в срещи, семинари, конференции и др.